Jak witają się Rwandyjczycy

Właśnie ostatecznie przed publikajcą czytam drugą część opisu wyprawy do Kibuye. Zauważyłem pewien fragment, który chcę wyciąć z uwagi, że nie do końca pasuje do reszty, ale szkoda byłoby go stracić na zawsze. Zatem robię z niego krótki artykulik i oto on:

* * *

…Jak wspomniałem Maombi co chwila z kimś się witał co sprawiało, że szliśmy naprawdę wolno; może jest to zatem dobry moment by opisać jak ludzie w Rwandzie się witają. Planowałem to od dawna, bo jest to nieco inne niż w Polsce, zrobię więc to teraz.

Rwandyjczycy witając się jak na całym świecie podają sobie ręce, z tą różnicą, że w tym samym momencie lewa ręka musi złapać łokieć prawej ręki (u tej samej osoby, czyli podajemy komuś rękę i lewą ręką łapiemy się za swój prawy łokieć). Rękę drugiej osoby należy trzymać długo, co najmniej jakieś pięć sekund. Co więcej normą jest, że osoby które rękę sobie podały, nie puszczają się przez cały czas rozmowy. Stoją trzymając się za ręce i rozmawiają.

Jeśli kogoś nie widzieliśmy dłużej przed podaniem ręki kładziemy nasze dłonie na jego ramionach (druga osoba robi to samo). Jeśli z tą osobą jesteśmy w bardzo zażyłych kontaktach (przyjaciel lub członek rodziny), Rwandyjczycy niezależnie od płci obejmują się i stoją tacy przytuleni chwilę.  To jednak widziałem rzadko.

Natomiast powitania Kongijczyków aż mnie rozśmieszyły, tak bardzo są rytualne i nienaturalne. Kiedy Maombi kogoś spotka podaje mu rękę, następnie chwytają się za ramiona i stykają czołami. Na czołach ludzie mają dwa takie jakby mniej lub bardziej zarysowane guzy. Trzeba dotknąć swoim prawym guzem do prawego guza drugiej osoby i potem to samo tylko z guzami lewymi. Ale co ja się śmieję – to tak jak z naszymi pocałunkami w policzki, tyle, że oni to robią czołami i wszyscy, niezależnie od okazji i płci…


Komentarze 3 so far

 1. 1

  murwazy said,

  hm, zdjales druga czesc?
  przeczytalem cala i teraz wydaje mi sie czy jednak byla opublikowana?

 2. 2

  kkarpieszuk said,

  druga czesc wroci za jakis czas wraz z wyjasnieniem czemu zniknela

 3. 3

  murwazy said,

  czyli zapalapem sie na pokaz przedpremierowy? 😉

  a bak btw to trzymam kciuki zeby wszystko bylo ok i czekam na nowe wpisy. pozdrowienia!


Comment RSS

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: